Yüksek İhtisas Üniversitesi - 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma Günü Etkinliği Yapıldı.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Etkinliği

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü çerçevesinde üniversitemizde bir etkinlik düzenlenmiştir. 
Akademik ve İdari tüm personelimizin hazır bulunduğu etkinlikte, Rektörümüz ve Akademisyenlerimiz konuşmalarıyla katkıda bulunmuşlardır.

 

Prof. Dr. Rabet GÖZİL (Rektör)Değerli Öğretim Üyeleri ve Sevgili Arkadaşlar;

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana birçok dış ve iç güçlere karşı koyarak dimdik ayakta kalmıştır. Yaklaşık 100 yıla yakındır barış içinde yaşadığımız bu topraklarda, sizlerin de bildiği üzere, 15 Temmuz 2016 gecesi hain bir saldırıya maruz kaldık. Nene Hatun’u, Sütçü İmam’ı, Hasan Tahsin’i bağrından çıkartan bu bereketli topraklar, darbeci komutana kurşunu sıkarak 15 Temmuz’un simgesi haline gelen Şehit Başçavuşumuz Ömer Halisdemir’in isminde birleşerek, tek tek isimlerini şu an bu toplantıda sayamayacağımız 249 tane daha aziz şehit ve 2196 gazi çıkartmıştır. O gece, zalimlere, zulme karşı istiklali ve istikbali için direnen bu halk tankların önüne yatarak özgürlüğüne pranga vurulmasını engellemiş ve tüm dünyaya gerektiğinde bir milletin yurduna nasıl sahip çıkacağını göstermiştir. Hatırlamak, unutmamak, ayakta kalmak ve mücadele etmek, tüm varlığı ile bu toprakları savunmanın en önemli adımıdır. 15 Temmuz 2016 gecesi, bu vatanı bölmek isteyenler bir kez daha görmüş oldu ki, azim ve kararlılıkla, inanan bir halkın önünde tank, top ve benzeri hiçbir güç duramayacaktır. Aziz şehitlerimiz, gazilerimiz o gece bir toprak nasıl vatan olur, nasıl vatan kalır bir kere daha göstermişlerdir. Bu vesile ile vatan savunmasında canını feda eden tüm şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz. Ruhları şad olsun. Gazilerimize de sağlıklı ömürler diliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Cumhuriyetimize, demokrasimize, özgürlüğümüze, milli iradeye, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne karşı yapılmış olan darbe girişimini, Yüksek İhtisas Üniversitesi olarak şiddetle kınıyoruz. Bu haince girişimi önleyen güvenlik güçlerimize, kendisini cesaretle kalkan yapan kahraman vatandaşlarımıza da şükran ve saygılarımızı sunuyoruz. 
Hepimiz, ülkemizin bu tür hain saldırıları düzenleyen terör örgütlerinden temizlenerek ,aydınlık bir geleceğe en kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz.

 

Doç Dr. Serkan TapanSayın Rektörüm, Değerli Öğretim Üyeleri Sevgili Arkadaşlarım, 

Şu anda, burada, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için toplanmış bulunmaktayız. Hatırlanacağı üzere, geçen yıl, 15 Temmuz gecesi, ülkemizi, milletimizi, demokrasimizi, Cumhuriyetimizi, aydınlık geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu aziz ve fedakar millete doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak, milletimiz, darbe girişimini, sokakları ve meydanları doldurarak, ölümü göze alarak başarısızlığa uğrattı. Şehitlerimiz ve gazilerimiz, 15 Temmuz gecesi, cesaretleriyle, dirayetleriyle, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Hiç şüphesiz ki, şehitlerimiz, kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl, 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde kendilerini gönülden yâd edecek, hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız. 15 Temmuz’da, meydanlara, tıpkı Çanakkale’de, İstiklal Savaşımızda olduğu gibi, tüm fertleriyle tek yürek olmuş, iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türkiye vardı, büyük Türk milleti vardı. Bu darbe girişiminde, milletimiz, tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Milletimiz, o gece, tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi, Anadolu topraklarını istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi bölmek isteyen saldırganlara karşı Çanakkale’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. Türkiye’yi parçalayacaklarını, devleti teslim alabileceklerini sanarak, 15 Temmuz gecesi harekete geçen hainler, ertesi gün akşam olmadan milletimiz tarafından hüsrana uğratılmışlardır. Bu darbe girişimi milletimize, Meclisimize, demokrasimize, Cumhuriyetimize, aydınlık yarınlarımıza ve şanlı ordumuza karşı yapılmıştır. Ordumuz ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, artık yeni bir döneme girmiştir. Bu güzel ülke, artık, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüdür. Şairin dediği gibi: “Tasalanma yiğidim, zaman bizden yanadır. Külümüzden yükselen duman bizden yanadır. Son durak, son ilahi ferman bizden yanadır. Dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.” 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar diliyoruz. 

15 Temmuz Demokrasi Zaferimiz kutlu olsun !

 

Öğr. Gör. Şahan SökmensüerSayın Rektörüm, Saygıdeğer hocalarım ve Sevgili Arkadaşlar,

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşinin özgürlük mücadelemizin son halkaları olduğunu düşündük. Aradan geçen yaklaşık 100 yıla rağmen ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi beklemediğimiz hain, sinsi bir saldırıya, kanlı bir darbe girişimine maruz kaldık. Darbe girişimleri devleti, milleti, demokrasiyi ve ilkelerini böyle değerler üzerinde yükselterek fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmeyi hedefleyen bilim kurumlarını da hedef alır. Özellikle Türkiye’nin bilim merkezi olan Başkentimizde, demokrasiye, özgürlüğe karşı her darbe girişiminin hedefinde bilim yuvaları da vardır. Çünkü üniversiteler, vizyonumuzda her zaman vurguladığımız gibi çağdaş, öncü, yenilikçi bir dünyanın, demokrasinin merkezidir. Böylesi girişimlere akıl ve gönülle karşı duracak nesillerin, bilimsel teminatıdır. 15 Temmuz darbe girişiminde, emniyet güçleri dahil olmak üzere 246 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 2186 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Bu büyük sınavımızda tüm acı olaylara rağmen milli irade galip gelmiş, halkımız o gece siyasi kimliklerini geride bırakarak kendisine binbir güçlükle emanet edilmiş olan Cumhuriyetine sahip çıkmıştır. 15 Temmuz 2016 da gerçekleşen bu menfur olayın milli irademizin gücü ile savuşturulmasını bizden sonraki nesillere aktarmak da bizim en önemli görevlerimizdendir. Üniversite, aklın, fikri hür, vicdanı hür nesillerin ve bu sağlam temelde biçimlenen sağduyunun da kılavuzudur. Bu misyon, bu vizyon Yüksek İhtisas Üniversitesi’nin ana dokusu, omurgasıdır. Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün öngörüsü ile yazmış olduğu bu sözler bizlere ışık tutmaya devam edecektir. 

“Türklerin vatan sevgisi ile dolu göğüsleri, düşmanların melun ihtiraslarına karşı daima bir duvar gibi yükselecektir” 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.