Yüksek İhtisas Üniversitesi - SHMHO Yarıyıl Sınavları Hakkında Önemli Duyuru.

SHMHO Yarıyıl Sınavları Hakkında Önemli Duyuru.

Değerli öğrencilerimiz,

Yarıyıl sınavlarınızla ilgili olarak sorun yaşamamak için aşağıda paylaşılan bilgileri okumanız ve bunlara göre hareket etmeniz gerekmektedir.

SHMYO Sınav Takvimleri İçin TIKLAYINIZ

1)ÇEVRİMİÇİ DENEME SINAVLARI

Çevrimiçi yarıyıl sınavlarına başlamadan önce kullandığınız bilgisayar ve internet altyapısını test etmek; varsa olası sorunları tespit etmek hem de sistem kullanım becerilerinizi arttırmak için Çevrimiçi Deneme Sınavlarına girmeniz idarece zorunlu tutulmuştur.

Sistemle ilgili olarak deneme sınavlarında sorun yaşamanız durumunda konuyu e-posta ile yiuzem@yiu.edu.tr adresine bildirmeniz gerekmektedir. Gönderdiğiniz e-postanın başlığında “Çevrimiçi Deneme Sınavı Sorun Bildirimi” yazmanız ve aşağıdaki bilgileri eklemeniz gerekmektedir:

 • Okuduğunuz program,
 • Sınıfınız,
 • Ad-Soyad,
 • Yaşadığınız sorun,
 • Sorunu yaşadığınız gün/saat.

 

Sisteme giriş şifresini unutan öğrencilerimiz öncelikle şifremi unuttum seçeneğinden sorunu çözmeyi denemelidir. Sorunun devam etmesi halinde yiuzem@yiu.edu.tr adresine veya program başkanına e-posta göndererek destek isteyebilirler.

 

Çevrimiçi Sınav Sistemine GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

UZEM Birimi Duyurusu İçin TIKLAYINIZ

 

2) ÇEVRİMİÇİ SINAVLAR ESNASINDA YAŞANABİLECEK SORUNLAR

Çevrimiçi sınavlarda yaşadığınız sorunlarla ilgili dilekçelerinizi ISLAK İMZALI olarak UZEM Birim Koordinatörlerine fotoğrafını ya da taratılmış halini en geç sınavdan sonraki 24 saat içerisinde e-posta ile iletiniz. Ayrıca orijinal ıslak imzalı dilekçelerinizi de elden teslim veya posta yoluyla da müdürlüğe en geç sınavdan sonraki dört (4) işgünü içerisinde iletiniz. Belirtilen süreler içerisinde yapılmayan bildirimler dikkate alınmayacak olup, işlemlerin belirtilen süreler içerisinde gerçekleştirilmesinden öğrenci sorumludur. Posta, kargo veya öğrenciden kaynaklı olarak evrakın ulaşmasında yaşanabilecek gecikmelerde ve kaybolma durumlarında müdürlüğümüzün bir mesuliyeti bulunmamaktadır. 

Birim koordinatörlerinin sınav kayıtlarına (log kayıtlarına) bakarak yapacağı değerlendirme sonrasında sınav sırasında sistemsel bir sorun yaşadığı tespit edilen öğrencilerimiz için mağduriyetlerini ortadan kaldırmak üzere müdürlüğümüz tarafından mazeret sınavları düzenlenecektir.

Bulunduğunuz bölgede sınav esnasında meydana gelen elektrik veya internet kesintisi gibi sınava katılmanıza yahut sınavı tamamlamanıza mani bir durum meydana gelmişse, ilgili kurumdan almış olduğunuz yazılı bilgi evrakı ile de müdürlüğümüze başvurarak durumunuzun değerlendirilmesini talep edebilirsiniz.

Sınavlara sağlık sorunu yaşaması sebebi ile rapor alarak katılım gösteremeyen öğrencilerimiz de raporlarının taratarak veya resmini çekerek e-posta ile UZEM birim koordinatörüne raporu aldığı gün itibari ile dilekçesi ile beraber iletmeli; orijinal evrakı ise en geç raporunun sona erdiği günün ertesinde dilekçesi ile beraber müdürlüğümüze posta, kargo yoluyla yahut elden iletmelidir.

Islak imzalı dilekçeniz bulunmayan e-postalar ve müdürlüğe orijinali iletilmeyen dilekçeler kesinlikle değerlendirilmeye alınmayacaktır. Lütfen dilekçelere talep edilen bütün bilgileri eksiksiz yazınız.

 

UZEM Çevrimiçi Sınav Destek ve İletişim Birimi

Sınav anında yaşamış olduğunuz sorunlar için anlık olarak aşağıda iletişim bilgisi paylaşılan birimlerle iletişime geçebilirsiniz.

UZEM Sınav Sorun Bildirim ve Destek Whatsapp Hattı

0552 994 05 41

UZEM Sınav Yetkilisi Kurumsal Telefonu ve E-Posta Adresi

0312 329 10 10 /1022

yiuzem@yiu.edu.tr

Öğrenci İşleri D.B. Sınav Yetkilisi Kurumsal Telefonu ve E-Posta Adresi

0312 329 10 10 /1022-1023

öidb@yiu.edu.tr

 

UZEM Birim Koordinatörleri:

Program

Sorumlu

E-Posta Adresi

Anestezi

Öğr. Gör. Bircan KOLÇAK

yiu.bircan.kolcak@gmail.com

Ameliyathane Hizmetleri

Öğr. Gör. Baise BİCAV

yiu.baise.bicav@gmail.com

Biyomedikal Cihaz Teknolojisi

Öğr. Gör. Cansu AKBAY

yiu.cansu.akbay@gmail.com

Elektronörofizyoloji

Öğr. Gör. Ayşegül USTA

yiu.aysegul.usta@gmail.com

Optisyenlik

Öğr. Gör. Özlem BARİN

yiu.ozlem.barin@gmail.com

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Öğr. Gör. Elanur SEVEN

yiu.elanur.seven@gmail.com

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Öğr. Gör. Deniz BARÇ

yiu.deniz.barc@gmail.com

Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama

Öğr. Gör. T. Şahan SÖKMENSÜER

yiu.sahan.sokmensuer@gmail.com

 

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yazışma Adresi:

T.C. Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Karakaya Mahallesi Bağlum Bulvarı No:1 06291 Keçiören/Ankara

 

Durumunuzla ilgili olarak aşağıdaki dilekçelerden uygun olanı kullanabilirsiniz.

Bölgesel Sorun Yaşayan Öğrenciler İçin Dilekçe

Sağlık Raporlu Öğrenciler İçin Dilekçe

Teknik Sorun Yaşayan Öğrenciler İçin Dilekçe

 

Dilekçeler ile ilgili olarak bu duyurunun ilk paragrafında belirtilen hususları dikkate almanızı önemle tekrar hatırlatırız.

 

3) BAĞLUM YERLEŞKESİ BİLGİSAYAR LABORATUARI KULLANMA TALEBİ HAKKINDA

Çevrimiçi Sınavlar İçin Bağlum Yerleşkesi Bilgisayar Laboratuarını Kullanma Talebi Olan Öğrencilerimizin Dikkatine!!

Kendi imkanları ile çevrimiçi sınavlarda sorun yaşayacağını düşünen öğrencilerimiz Bağlum Yerleşkesi’nde bulunan Bilgisayar Laboratuvarı’ndan faydalanabilirler. Bu imkândan faydalanmak isteyen öğrencilerimiz en az bir gün önceden program başkanlarına bilgi vermelidirler.

 

Bağlum Yerleşkesi’ne giriş çıkışlar için aşağıdaki kurallara riayet edilmesi gerekmektedir:

 • Bağlum Bilgisayar Laboratuvarını kullanacak bütün öğrencilerin cep telefonlarına Hayat Eve Sığar Uygulamasını yükleyip hesap oluşturmaları ve yerleşkeye giriş çıkışlarda sağlık duru ile ilgili ara yüzü güvenlik görevlisine ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Güvenlik görevlisi girişlerde derece ile ateş ölçümü yapacaktır.
 • Bina içine girişler sınav saatinden 40 dakika önce yapılarak, laboratuvarda öğrencilerin geçireceği süre minimumda tutulacaktır.
 • Öğrenciler bina girişinde bulunan dezenfektan cihazı yardımıyla tesise girmeden evvel ellerini dezenfekte etmelidirler.
 • Bina içinde ve sınıflarda maske kullanımı zorunlu olacağından, maskesiz hiç kimse bina içine veya sınıflara alınmayacaktır. Mümkünse çift maske ve siperlik/ gözlüklü siperlik kullanılması önerilmektedir.
 • Laboratuvarda mesafe kuralları uygulanacağından, öğrencilerin oturma planları buna göre düzenlenecektir. Öğrenciler tesise her geldiklerinde aynı bilgisayarda sınava girecek, farklı cihaz kullanmayacaklardır.
 • Sınav sırasında silgi, kalem, kalem açacağı, hesap makinesi vb. araç-gereç paylaşımı yasaktır. Her öğrenci sınavda kullanacağı araç ve gereci yanında getirmek zorundadır.
 • Her sınav sonrasında ilgili laboratuvar dezenfekte edilip havalandırılmak suretiyle gerekli temiz hava sirkülasyonu ve dezenfeksiyon işlemi sağlanacak. Sınav sırasında laboratuvarda pencereler açık tutulacaktır. Öğrencilerin hava koşullarına uygun kıyafet giymesi önerilmektedir.
 • Sınavların için idare tarafından lüzum görülmesi halinde dersliklerdeki bilgisayarlar da kullanıma açılabilecektir. Derslik kullanımında da laboratuvar kullanımındaki kurallar geçerli olacaktır.

 

YÜKSEK İHTİSAS ÜNİVERSİTESİ

SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

Çevrimiçi Sınav Esasları

 

Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ nda 2020-2021 Güz Eğitim Öğretim Dönemi Yarıyıl Sonu ve Bütünleme sınavları 15.12.2020 tarihli 2020-105 sayılı senato kararı gereğince uzaktan erişim yöntemi kullanarak çevrimiçi olarak yapılacaktır.

Çevrimiçi sınav sisteminde çoktan seçmeli sorular ve açık uçlu sorular (kısa cevap, eşleştirme, klasik, doğru yanlış vs) geleneksel birçok sınav türünün yapılmasına olanak sağlanmaktadır.

Çevrimiçi sınavlar kayıt altında gerçekleşmektedir.

Balgat yerleşkesinde biri UZEM yetkilisi, diğeri ÖİDB personeli olmak üzere Çevrimiçi sınav iletişim birimi kurularak kurumsal Whatsapp hesabının idaresi sınavlar süresince kendilerine verilecektir. Bu hesabın numarası, ilgili kişilerin e-posta adresleri ve kurum dahili numaraları bütün öğrencilere kurumsal internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak, sınav esnasında yaşanan her tülü teknik aksaklıklar; öğrenciler ve öğretim elemanları tarafından bahsi geçen kanallar üzerinden bu iletişim birimine aktarılarak çözümlenmesi sağlanacaktır. Her sınav için bir sınav sorumlusu belirlenecek olup, bu görevliler de iletişim birimi ile koordineli hareket edeceklerdir.

 

 • Her öğrenci “Öğrenci Değerlendirme Sistemi” üzerinde gerekli kayıt işlemlerini zamanında tamamlamalı, kullanıcı adı ve şifresini deneme sınavlarında test etmelidir.
 • Her öğrenci mutlaka ÖDS sisteminde açılacak olan deneme sınavına girerek sınavda kullanacağı cihaz (bilgisayar, tablet, telefon vs) web tarayıcı, internet bağlanma hızı ve kalitesini kontrol etmelidir. Deneme sınav tarihleri üniversitemiz kurumsal internet sayfası aracılığı ile duyurulacak olup, bu konudaki her türlü duyuruyu takip etmek öğrencilerin kendi sorumluluğundadır.
 • Sınavda sorun yaşayacağına kanaat getiren öğrencilerimiz danışmanları aracılığı ile üniversitemizin imkanlarından faydalanmak istediklerini sınavdan 1 gün önce bildirmelidirler. İlgili durumlarını bildirmeyen öğrencilerimiz sınav ile ilgili yaşayacakları sorunlardan kendileri sorumludurlar. Öğrencilerin taleplerini Yüksekokul Müdürlüğü’ne aktarabilmeleri için çevrimiçi bir form oluşturularak üniversitemiz kurumsal internet sitesinden bağlantısı paylaşılacaktır.
 • Öğrencilerimiz sınav takvimlerini üniversitemiz web sitesindeki duyurular kısmından veya ilgili program web sayfalarından takip etmek yükümlülüğündedirler. Sınavın başlama süresine dikkat etmeli ve sınav platformuna katılmak için geç kalmamalıdırlar.
 • Öğrenciler sınava başlamadan 30 dakika önce modemlerini sıfırlamalı ve sınav esnasında modemlerine yakın oturmalıdırlar.
 • Öğrenciler sınava başlamadan kullandıkları internet tarayıcısında önce Pop up lara izin vermelidirler.
 • Öğrenciler Google Chrome Dil ayarlarından "Okuduğum dilde olmayan sayfaları çevirmeyi öner" seçeneğini kapatmalıdırlar.
 • Öğrenciler sınavdan 30 dk önce mutlaka sınava sistemine giriş yapmalı ve test kurallarını dikkatlice okumalıdırlar. (Test kurallarından sınavın kaç dakika olacağı ve sınavda kaç soru sorulacağı bilgisini öğrenerek ona göre hareket etmelidirler.)
 • Yukarıda belirtilen işlemleri yapmak öğrencilerin sorumluluğundadır.

 

Sınav esnasında;

 

 • Sınav soruları her öğrenciye farklı sırada gelecektir.
 • Sınav süresince geçmiş sorulara ve boş bırakılan sorulara geri dönülemeyecektir.
 • Seçmeli soru başına 1 dakika, açık uçlu sorular için makul olan optimum süre verilecektir.
 • Sınav esnasında öğrenciler yeni sekme açtığında sınav kayıtlarına bu işlenerek, ilgili öğretim elemanı sınav kayıtlarından bu durumu tespit edebilecek ve öğrenci ekranına “sınav kurallarını ihlal ettiniz uyarısı” otomatik olarak gelecektir. Bu durumda öğrencinin sınavı iptal edilerek, kopya çektiği kabul edilecektir.
 • Her soruyu işaretledikten sonra “Save”(kaydet) tuşuna basmak öğrencinin sorumluluğundadır.
 • Sınav bitiminde sonlandırma tuşuna basıldığında sınav bitmiş olarak kabul edilecektir.
 • Bağlantı sorunları ile ilgili olarak;

Sınav merkezinden kaynaklanan bir kesinti olması durumunda;

-İlk 5 dk içerisinde bağlantı kurulduğu takdirde sınav kaldığı yerden devam edecek, bağlantı sağlanamazsa o sınav iptal edilecek, bu durumdaki sınavlar bütünleme sınavlarına girecektir.

Kullanıcı kaynaklı (nedeni ne olursa olsun) kesintilerde ise:

-Kesinti olduktan sonra ilk 10 dk içerisinde bağlantı kurulursa; süresi 50 dk’dan az olan sınavlar için bir kez, 50 dk’dan fazla olan sınavlar için ise iki kez olmak üzere kalınan sorudan sınava devam edilecektir.

 • Sınav öncesinde ve sonrasında tanımlanmış kurallara uymak öğrencilerin sorumluluğundadır. Kurallara uymayarak sınav güvenliğini ihlal ettiği belirlenen öğrenciler hakkında “Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği” kapsamında gerekli işlemler yapılıp, öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır.
 • Sınavlarda öğrenciden kaynaklanmayan teknik aksaklıklar, öğrencilerin elinde olmayan (hastalık vb.) durumlardan kaynaklanan durumlarda 2020-2021 Güz Dönemi Yarıyıl Sınavları için izlenen yol izlenecektir. Konu ile ilgili usul ve esaslar web sayfamızda adresinde yayındadır.

 

 

 

 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.